Ekmek Çanağında Kuzu Kebap Tarifi
Malzeme Listesi
Yarım Paket Yaş Maya
4 Su Bardağı Un
1 Çay Bardağı Süt
1 Su Bardağı Tam Buğday Unu
Yarım Çay Bardağı Zeytinyağı
Tuz
Su
Zemini İçin:
Süzme Yoğurt
Fesleğen
Kabak
Zeytinyağı
Üzeri İçin:
3 Adet Domates
500 Gram Kuzu Eti
3 Adet Köy Biberi
1 Kase Mantar
2 Adet Kırmızı Biber
1 Tutam Taze Kekik
2 Yemek Kaşığı Tereyağı
Sıvıyağ
Karabiber
Tuz
Hazırlanışı:
Ekmek çanağındaki kuzu kebap tarifimiz ilk önce ekmeğimizi hazırlamaya başlıyoruz.

Geniş bir kaseye normal un ve tam buğday ununu alıyoruz. Üzerine tuz serpiyoruz. Karıştırarak harmanlıyoruz. Unun ortasını havuz şeklinde açıyoruz. Ortaya yaş mayayı alıyoruz.

Üzerine sütü ve zeytinyağını alıyoruz. Az da ılık su döküyoruz. Un almadan ortadaki sıvı malzemeleri karıştırıyoruz. Ortadaki sıvı malzemeler iyice karıştıktan sonra yavaş yavaş unu da alarak yoğurmaya devam ediyoruz. Hamurun kıvamına göre azar azar ılık su döküyoruz.

Kulak memesi kıvamında bir hamur hazırlıyoruz. Hazırladığımız hamuru yağlanmış yuvarlak fırın tepsisine alıyoruz. Tepsinin üzerine streç film kapatıyoruz. Bu şekilde ekmek hamurunu mayalanmaya bırakıyoruz. Ardından mayalanan hamuru önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişmeye bırakıyoruz.

Ekmek çanağında kuzu kebap tarifinin kuzu kebabını hazırlamaya başlıyoruz. Kuzu etini küp küp doğruyoruz. Kırmızı ve köy biberlerinin iç çekirdeklerini ayıklayıp, doğruyoruz. Mantarları ikiye kesiyoruz. Domatesin kabuklarını soyup, küp küp doğruyoruz.

Taze kekiği de doğruyoruz. Geniş bir tavaya biraz sıvıyağ alıyoruz. Tereyağını da alıyoruz. Üzerine doğradığımız etleri alıyoruz. Kavuruyoruz. Etler suyunu bırakıp, çektikten sonra üzerine biberleri ilave ediyoruz. Kavurmaya devam ediyoruz.

Ayrı bir tavaya az sıvıyağ döküyoruz. Doğradığımız mantarları alıyoruz. Tuz ve karabiber serpiyoruz. Mantarlar suyunu bırakıp, çekene kadar pişiriyoruz. Diğer tarafta ki Et'lerin üzerine doğradığımız domatesleri ilave ediyoruz. Kekiği de ilave ediyoruz. Karıştırıyoruz.

Pişirmeye devam ediyoruz. Etler piştikten sonra üzeirne tuz ve karabiber serpiyoruz. Etli harç piştikten sonra ocağın altını kapatıyoruz. Mantarlar da piştikten sonra ocağın altını kapatıyoruz. Bu arada pişen ekmeği fırından çıkarıyoruz. Soğumaya bırakıyoruz.

Ayrı bir tarafta kabakların kabuklarını iyice yıkıyoruz. Ince ince doğruyoruz. Izgara tavaya az zeytinyağı döküp, kabak dilimlerini kızartıyoruz. Kızarttığımız kabakları bir tabağa alıyoruz. Yoğurdu da bir kaseye alıyoruz. Üzerine ince kıyılmış fesleğeni ekliyoruz. Karıştırıyoruz.

Soğuyan ekmeğin üst kısmından kapak şeklinde kesiyoruz. Ekmeğin iç kısmını boşaltıyoruz. Tam zeminine inmiyoruz. Kaşık yardımıyla rahatlıkla içini boşaltabilirsiniz. Ekmeğin zeminine fesleğenli yoğurdu boşaltıyoruz. Üzerine kızarttığımız kabak dilimlerini yerleştiriyoruz.

Ardından pişirdiğimiz etli harcı boşaltıyoruz. Son olarak da mantarları ilave ediyoruz. Ekmeğimizin kapağını kapatıyoruz. Hazırladığımız ekmek çanağında kuzu kebap tarifimizi sıcak olarak servise hazırlıyoruz. Çok güzel ve özel sunumuyla vazgeçilmez lezzet. Denemenizi tavsiye ediyoruz.Afiyet OLsun.