Follow us on Facebook Follow us on Twitter Linked In Flickr Watch us on YouTube My Space Blogger
Kayıt ol
Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  FLAT CLUP mekselina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat 2016
  Mesajlar
  3.939
  Tecrübe Puanı
  7

  Standart Mekselinadan:Kur'an'da adı geçen peygamberler...

  Kur'an’da adı geçen peygamberlerin ilki Âdem, sonuncusu ise Muhammed'dir. Bu ikisi arasında sayısı bazı hadis kaynaklarına göre 124 bin olan başka peygamberlerden de bahsedilir. Ancak bu Peygamberlerden 25 tanesi Kur'an'da yer almaktadır. "Ey Muhammed! And olsun, senden önce de birçok peygamber gönderdik. Sana onların kimini anlattık, kimini de anlatmadık." (Mümin suresi: 78)

  Kur'an'da adı geçenlerin kronolojik sırasıyla isimleri ve kendileriyle ilgili inançlar şöyledir:

  Âdem, Kur'an’da adı 25 defa geçmektedir. İlk insan, ilk peygamber, ilk örtünen, toprağı ilk işleyendir. Allah onun cesedini topraktan, sonra da kendisine eş olsun diye Havva’yı yarattı. Kendisine kitap olarak 10 sayfa verilmiştir.
  İdris, Kur’an’da adı 2 defa geçmektedir. Astronomi ve matematikle ilk uğraşan, ilk defa iğne ile dikiş diken ve elbise yaparak giyen, ölçü ve tartı aletlerini ilk defa kullanan, ilk yazı yazanın O olduğu rivayet edilir. Kendisine 30 sayfalık suhuf indirilmiştir.
  Nuh, Kur’an’da adı 43 defa geçmektedir. Kur’an’ın 71. suresi onun adını taşımaktadır. Kavminden kendisine çok az kişi iman etmiştir. Karısı ve çocuklarından biri de iman etmeyenler arasındadır. Nuh tufanından sonra yeni bir nesil yaratılmıştır.
  Hud, Kur’an’da adı 10 defa geçmektedir. Kur’an’ın 11. suresi onun adını taşımaktadır. Yaşadıkları yer olan İrem şehrinde, yüksek binalar inşa etme yarışına girmiş Âd Kavmine gönderilmiştir. Ticaretle uğraşmıştır.
  Salih, Kur’an’da adı 8 defa geçmektedir. Dağları ve yüksek kayaları oyarak inşa ettikleri görkemli evlerle ünlü Semud kavmine gönderilmiştir. Semudlular kendilerine denemek için gönderilen Salih’in devesini öldürdüler. Ticaretle uğraşmıştır.
  İbrahim, Kur’an’da adı 69 defa geçmektedir. Kur’anın 14. suresi onun adını taşımaktadır. Oğlu İsmail ile birlikte Kâbe’yi inşa etmiştir. Çok misafirperver biriydi. Kurban kesmeyi bize o öğretmiştir. Kendisine 10 sayfalık kitap verilmiştir. Babil hükümdarı Nemrut tarafından ateşe atılmış, ateş kendisini yakmamıştır. Halilullah yani Allah'ın dostu olarak anılır.
  Lût, Kur’an’da adı 27 defa geçmektedir. İbrahim’e iman eden ilk kişidir, onunla birlikte hicret edenlerdendir. Sodom ve Gomora şehirlerinde yaşayan Lut Kavmine peygamber olarak gönderilmiştir.
  İsmail, Kur’an’da adı 12 defa geçmektedir. Çobanlık yapmıştır. Babası İbrahim ile birlikte Kâbe’yi inşa etmiştir. Hacla ilgili pek çok merasim ve kurban kesme konularında İbrahim ile birlikte Müslümanlara örnek olmuştur. Son peygamber Muhammed onun soyundan gelmektedir.
  İshak, Kur’an’da adı 15 defa geçmektedir. İbrahim’in oğludur. Muhammed haricinde Kur’an’da adı geçip de kendisinden sonra gelen bütün peygamberlerin atasıdır.
  Yakup, Kur’an’da adı 16 defa geçmektedir. İbrahim’in torunu, İshak'ın oğludur. Evlat acısı ile evlat ihaneti ile imtihan edilmiştir. Oğlu Yusuf’un acısı dolayısıyla gözleri kapanmış, sonra ona kavuşmasıyla yeniden açılmıştır. Mısır’a gitmeden önce Filistin civarında peygamberlik yapmıştır. Diğer ismi İsrail'dir. İsrailoğulları onun 12 oğlundan türemiştir.
  Yusuf, Kur’an’da adı 27 defa geçmektedir. Kur’an’ın 12. suresi onun adını taşımaktadır. Yakub’un 12 oğlundan en çok sevdiği oğludur. Kardeşleri kendisini kıskanmışlar, kuyuya atmışlardır. Kendisine rüyaları yorumlama yeteneği verilmiştir. Bu bilgi ve yeteneği sayesinde Mısır’a yönetici olmuştur. Kur’an’da toplu olarak bir sürede, baştan sona anlatılan tek kıssa onunkidir. Bu kıssa Kur’an’da “kıssaların güzeli” olarak nitelenmiştir.
  Eyyub, Kur’an’da adı 4 defa geçmektedir. Çok ağır bir hastalık geçirmiş, sabrıyla sembol olmuştur.
  Şuayb, Kur’an’da 11 defa geçmektedir. Hitabet yeteneğinden ötürü “Peygamberlerin Hatibi” olarak anılmıştır. Ölçü ve tartıda hile yapan Medyen ve Eyke halkına gönderilmiştir. Kızlarından biriyle Musa evlenmiştir.
  Musa, Kur’an’da adı 136 defa geçmektedir. Kur’an’da kendisinden ve mücadelesinden en çok bahsedilen peygamberdir. Şuayb’ın damadıdır. İsrailoğulları’na peygamber olarak gönderilmiştir. İsrailoğulları onun önderliğinde Mısır’dan çıkmışlardır. Kendisine Tevrat verilmiştir.
  Harun, Kur’an’da adı 20 defa geçmektedir. Musa’nın kardeşidir. Onun yardımcısı olarak görevlendirilmiştir. Musa Medyen’den Mısır’a dönünce Harun’a Allah’ın buyruklarını iletmiş, o da bunları kabul ederek Musa’ya yardımcı olmuştur. Güzel konuşması ve hitabet yeteneği, en güçlü özelliğidir.
  Davud, Kur’an’da adı 16 defa geçmektedir. Sesi o kadar güzeldi ki sesine dağlar ve kuşlar eşlik ederdi. Önceleri Tâlût’un ordusunda bir asker olarak savaşmış, daha sonra Allah’ın kendisine verdiği peygamberlik ve hükümdarlıkla birlikte İsrailoğullarına kral olmuştur. Demirciydi. Kendisine Zebur verilmiştir.
  Süleyman, Kur’an’da adı 17 defa geçmektedir. Babası Davud’dur. Babasının ölümünden sonra onun yerine hükümdar olmuştur. Hayvanlarla ve cinlerle konuşabilme yeteneğine sahip olduğuna ve emrinde onları çalıştırdığına inanılır.
  Zülkifl, Kur’an’da adı 2 defa geçmektedir. Eyyub’un oğludur. Sabreden, Allah’ın rahmetine ulaşan ve Salihlerden olduğu bildirilen peygamberlerdendir.
  Yunus, Kur’an’da adı 4 defa geçmektedir. Kur’an’ın 10. suresi onun adını taşımaktadır. Asurluların başkenti olan Ninova halkına peygamber olarak görevlendirilmiştir. Bir yunus tarafından yutulmuş ama daha sonra bu balık tarafından karaya çıkarılmıştır.
  İlyas, Kur’an’da adı 3 defa geçmektedir. İsrailoğullarından Ba’l' a tapan topluma peygamber olarak gönderilmiştir.
  Elyesa, Kur’an’da adı 2 defa geçmektedir. İlyas’a yardımcı olarak gönderilmiştir.
  Zekeriyâ, Kur’an’da adı 7 defa geçmektedir. Süleyman'ın soyundandır. Kudüs’te Meryem’in himayesini üstlenmiş, ona koruyuculuk yapmıştır. İsrailoğulları tarafından şehit edilmiştir.
  Yahya, Kur’an’da adı 5 defa geçmektedir. Zekeriyya’nın oğludur. Adı daha önce hiç kullanılmamış bir isimdir ve Allah tarafından konulmuştur. İsa’nın müjdecisidir.
  İsa, Kur’an’da adı 25 defa geçmektedir. Allah'ın mucizesi eseri babasız olarak doğmuştur. Daha beşikteyken konuşmuştur. Ölüleri diriltmiş, hastaları ve körleri iyileştirmiştir. Onun doğduğu sene miladi takvimin başlangıcı kabul edilir. Mesleği marangozluktu. Kendisine İncil verilmiştir.
  Muhammed, Kur’an’da adı 4 defa geçmektedir. Kur’an’ın 47. suresi onun adını taşımaktadır. Son peygamberdir. Bütün insanlığa gönderilmiştir. Kendisine Kur’an verilmiştir.
  Kur'an da adı geçen Nebi ve Resuller[değiştir | kaynağı değiştir]
  Aşağıdaki tablo Kur'an ayetlerinde adı geçen peygamber (nebi) ve resulleri göstermektedir. Ayrıca peygamberlerin kitaplarına, halkına ve kendi şeriat kanunları olanlarına referansdır.

  İsim Nebi (Peygamber) Resul (Elçi) İmam (Lider) Kitap Halk Şeriat (Tanrısal yasa)
  Adem Yes check.svg
  Peygamber 10 Suhuf [1]
  İdris Yes check.svg
  Peygamber [2] 30 Suhuf [3]
  Nuh Yes check.svg
  Peygamber [4] Yes check.svg
  Elçi [5] Nuh'un halkı[6] Yes check.svg
  Şeriat [7]
  Hud Yes check.svg
  Elçi [8] Ad [9]
  Salih Yes check.svg
  Elçi [10] Semud [11]
  İbrahim Yes check.svg
  Peygamber [12] Yes check.svg
  Elçi [13] Yes check.svg
  İmam [14] 10 Suhuf [15] İbrahim'in halkı [16] Yes check.svg
  Şeriat [7]
  Lut Yes check.svg
  Peygamber [4] Yes check.svg
  Elçi [17] Sodom ve Gomera [18]
  İsmail Yes check.svg
  Peygamber [19] Yes check.svg
  Elçi [19]
  İshak Yes check.svg
  Peygamber [20] Yes check.svg
  İmam [21] İsrailoğulları
  Yakub Yes check.svg
  Peygamber [20] Yes check.svg
  İmam [21] İsrailoğulları
  Yusuf Yes check.svg
  Peygamber [4] İsrailoğulları
  Eyyub Yes check.svg
  Peygamber [4]
  Şuayb Yes check.svg
  Elçi [22] Medyen [23], Eyke [24]
  Musa Yes check.svg
  Peygamber [25] Yes check.svg
  Elçi [25] Musa'nın kitapları [26] (Tevrat) Firavun [27] Yes check.svg
  Şeriat [7]
  Harun Yes check.svg
  Peygamber [28] İsrailoğulları
  Zülkifl Yes check.svg
  Peygamber[29]

  İsrailoğulları
  Davud Yes check.svg
  Peygamber [4] Zebur [30] İsrailoğulları
  Süleyman Yes check.svg
  Peygamber [4] İsrailoğulları
  İlyas Yes check.svg
  Peygamber [4] Yes check.svg
  Elçi [31] İsrailoğullarından Ba’l kavmi[32]
  Elyesa Yes check.svg
  Peygamber [4] İsrailoğullarından Ba’l kavmi
  Yunus Yes check.svg
  Peygamber [4] Yes check.svg
  Elçi [33] Ninova halkı [34]
  Zekeriya Yes check.svg
  Peygamber [4] İsrailoğulları
  Yahya Yes check.svg
  Peygamber [35] İsrailoğulları
  İsa Yes check.svg
  Peygamber [36] Yes check.svg
  Elçi [37] İncil [38] (Gospel) İsrailoğulları [39] Yes check.svg
  Şeriat [7]
  Muhammed Yes check.svg
  Peygamber [40] Yes check.svg
  Elçi [40] Kur'an [41] Tüm insanlık [42] Yes check.svg
  Şeriat [7]
  Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]
  İslam peygamberleri
  Ulu'l azm peygamberler
  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]
  ^ Suhuf
  ^ Kur'an 19:56
  ^ Suhuf
  ^ a b c d e f g h i j Kur'an 6:89
  ^ Kur'an 26:107
  ^ Kur'an 26:105
  ^ a b c d e Kur'an 42:13
  ^ Ku'an 26:125
  ^ Kur'an 7:65
  ^ Kur'an 26:143
  ^ Kur'an 7:73
  ^ Kur'an 19:41
  ^ Kur'an 9:70
  ^ Qur'an 2:124
  ^ Kur'an 87:19
  ^ Kur'an 22:43
  ^ Kur'an 26:162
  ^ Kur'an 26:160
  ^ a b Kur'an 19:54
  ^ a b Kur'an 19:49
  ^ a b Kur'an 21:73
  ^ Kur'an 26:178
  ^ Kur'an 7:85
  ^ Kur'an 15:78
  ^ a b Qur'an 19:51
  ^ Kur'an 53:36
  ^ Kur'an 43:46
  ^ Kur'an 19:53
  ^ Kur'an 6:89
  ^ Kur'an 17:55
  ^ Kur'an 37:123
  ^ Kur'an 37:124
  ^ Kur'an 37:139
  ^ Kur'an 10:98
  ^ Kur'an 3:39
  ^ Kur'an 19:30
  ^ Kur'an 4:171
  ^ Kur'an 57:27
  ^ Kur'an 61:6
  ^ a b Kur'an 33:40
  ^ Kur'an 42:7
  ^ Kur'an 7:158
  [gizle] g t d Kur'an'da adı geçen peygamberler
  Âdem İdrîs Nûh Hûd Sâlih İbrâhîm Lût İsmâ'îl İshâk Yâkub Yûsuf Eyyûb Şuayb Mûsâ Hârûn Dâvud Süleymân Zülkifl Yûnus İlyâs Elyesâ Zekeriyâ Yahyâ İsâ Muhammed
  Al-Anbiya.png

 2. #2
  FLAT CLUP SaMiRa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ocak 2013
  Mesajlar
  6.884
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart

  güzel paylaşim için. 3. #3
  FLAT CLUP D.A.M.L.A - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nisan 2016
  Mesajlar
  8.290
  Tecrübe Puanı
  12

  Standart

  Emeğine sağlık Güzel Paylaşım için TeşekkürLer...

 

 

Benzer Konular

 1. Mezarlığın önünden Geçen Alim veya talebe
  Konu Sahibi GözDe Forum Hadis-i Şerifler
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 23 Haziran 2016, 03:36
 2. Mekselinadan üç aylarin fazileti....
  Konu Sahibi mekselina Forum Mübarek Gün Ve Geceler
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 20 Haziran 2016, 10:50
 3. Mekselinadan:fazil husnü dağlarca kimdir hayti eserleri...
  Konu Sahibi mekselina Forum Şair ve Yazarlarımız
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 20 Nisan 2016, 00:53
 4. Mekselinadan::yoğunlaşmiş ibadet mevsimi üç aylar...
  Konu Sahibi mekselina Forum Mübarek Gün Ve Geceler
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 19 Nisan 2016, 23:42
 5. Mekselinadan üc aylarda hangi ibadetler yapilir...
  Konu Sahibi mekselina Forum Mübarek Gün Ve Geceler
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 19 Nisan 2016, 23:38

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 06:35.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright © 2019 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.
Yukarı Fırlat